Piaskowanie liter

Piaskowanie liter tzw. liternictwo piaskowane

Tę metodę można wykorzystać na każdym kamieniu, lecz wyłącznie na kamieniu polerowanym. Niekiedy można również wykonać na kamieniu gładkim lub szorstkim, lecz w dużej mierze zależy to od rodzaju użytej foli.

Wykonując liternictwo piaskowane, musimy zacząć od przygotowania szablonu liter na komputerze z uwzględnieniem wielkości liter dopasowanej do wielkości tablicy.

Po przygotowaniu liter w programie,  które będą zapisane wektorowo, wycinamy na specjalnej folii do piaskowania na ploterze tnącym.

Tak przygotowaną folię nanosimy na tablicę, przyklejając ją tak aby usunąć spod niej powietrze, co może przyczynić się do jej uszkodzenia oraz uszkodzenia samej tablicy granitowej podczas piaskowania. Samych folii jest też dużo na rynku.

Należy pamiętać, że kamień jest materiałem twardym i aby odpowiednio głęboko wypiaskować literę, trzeba używać grubej folii pomiędzy 3 a 4 mm , po to, aby nie przebić jej ciśnieniem powietrza z piaskiem. Rodzaj folii ma też istotne znaczenie, nawet pory roku. Również odpowiednia frakcja i rodzaj piasku używany do piaskowania. W większości używany jest korund dla liternictwa w kamieniu, ponieważ jest trwały, ostry i w szybki sposób można wykonać litery, lecz nie wszystkie maszyny są do tego rodzaju piasku dostosowane.

Bardzo często się zdarza, że dysze, szczotki i osłony szybko się zużywają ,co znacząco wpływa na koszt wykonania liter. Sprawdzonym zamiennikiem piasku korundowego jest piasek kwarcowy, który jest również twardym piaskiem, lecz mniej agresywnym dla akcesoriów piaskarki.

Jesteś zainteresowany wykonaniem nagrobka/pracy kamieniarskiej przez naszą firmę?
Skontaktuj się z nami już dziś!
tel. +48 91 485 61 51
tel. kom. +48 692 497 949
Szczecin, ul. Ku Słońcu 16
E-mail: biuro@karen-kamieniarstwo.pl