Kucie ręczne.

Jedną z najbardziej tradycyjnych metod wykonywania liternictwa nagrobkowego jest kucie.Metoda wykuwania w twardych materiałach znana była już w latach 900 p.n.e. Ludzie od lat upamiętniali nazwiska swoich bliskich.Jenak wraz z przyjściem nowoczesnych technologii w dzisiejszych czasach wykuwanie liter za pomocą dłut nie zaginęło.

Nadal pozostaje w użytku. Obok dłut rozwinęły się inne technologie jak piaskowanie przy pomocy sprężonego powietrza z piaskiem, czy frezowanie za pomocą maszyn sterowanych numerycznie.

Samo liternictwo wymaga większej wiedzy z tym zakresie. Przestrzeganie zasad kaligrafii, odstępów między wierszami, czy samo rozmieszczenie liter na tablicy wymaga od liternika szerokiej wyobraźni oraz skrupulatności podczas pracy.

Doświadczeni liternicy tworzą własne czcionki, które są wykuwane głęboko do stożka — tak, aby z charakterystycznymi wykończeniami liter tzw. reliefy, wypukłe inskrypcje czy ornamenty — były trudne do odzwierciedlenia przez innych kamieniarzy. Samo wykuwanie liter następuje po na trasowaniu kształtów liter na tablicy za pomocą linijki technicznej lub przyklejeniu wcześniej przygotowanej folii wyciętej na ploterze. Dłuta do takiego wykonywania posiadają końcówki z płytką widiową tak, aby dokładnie i bez najmniejszego uszczerbku poleru na tablicy wykonać głębokie kucie w kamieniu. Dawniej do wykucia liter używano wyłącznie młotka ręcznego. Dzisiaj tradycyjny młotek zastępują młotki pneumatyczne, chociaż w niektórych sytuacjach tradycyjne rozwiązanie jest niezastąpione.

Atutem tej metody jest to, że można ją wykorzystywać w każdym miejscu i na dowolnym rodzaju kamienia. Wykonanie takie jest najbardziej atrakcyjne w swoim wyglądzie oraz jedną z droższych wykonań i wymaga większego doświadczenia od wykonującego.

Jesteś zainteresowany wykonaniem nagrobka/pracy kamieniarskiej przez naszą firmę?
Skontaktuj się z nami już dziś!
tel. +48 91 485 61 51
tel. kom. +48 692 497 949
Szczecin, ul. Ku Słońcu 16
E-mail: biuro@karen-kamieniarstwo.pl