Nagrobki rodzinne to większe odpowiedniki nagrobków pojedynczych.
Tak samo i te wykonujemy z granitu, który jest materiałem solidny i odpornym na czynniki zewnętrzne. Dysponujemy wieloma wzorami, z których z pewnością któryś się Państwu spodoba.
Możemy także na indywidualne zamówienie wykonać nagrobek z innych dostępnych kolorów granitu. Jesteśmy gotowi sprostać nawet największym oczekiwaniom jeśli chodzi o pomniki.
Nagrobki rodzinne – co trzeba o nich
wiedzieć
Grobowce rodzinne to tradycja, której początki sięgają kilka lub nawet kilkanaście wieków wstecz.
Kiedyś mogły sobie na nie pozwolić jedynie zamożne królewskie czy arystokratyczne rody. Postawienie takiego nagrobka wiązało się bowiem z dużymi kosztami.
Choć obecnie większą popularnością cieszą się nagrobki jednoosobowe, nadal istnieją rodziny, których członkowie na cmentarzach spoczywają we wspólnym grobowcu. Jak wygląda grobowiec rodzinny i co trzeba o nim wiedzieć?
Grobowce rodzinne – historia powstania
pięknej tradycji
Grobowiec jest wyrazem rodzinnych więzi. Członkowie rodzin spoczywają w nim wspólnie, co odzwierciedla nie tylko fizyczną, ale i duchową bliskość.
Choć nie wiadomo, kiedy rozpoczęto stawianie takich nagrobków, cenne zabytki cmentarne zarówno w Polsce, jak i na świecie pokazują, że istnieją one od pokoleń.
Kultywowanie tej tradycji obecnie przyczynia się do podkreślenia wartości rodzinnych, a jednocześnie dba o utrzymywanie grobowców w dobrym stanie.
Prawo do grobu – przepisy regulujące
grobowiec rodzinny
Przepisy regulujące pochówek, jak i prawa do grobu są w Polsce dość niejasne – nie określają jednoznacznie, kto jest jego właścicielem, ani nie nadają uprawnień związanych z jego posiadaniem. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 1959 Nr 11 Poz. 62) reguluje jednak podstawowe zasady związane z pochówkiem, a w tym także użytkowanie grobów rodzinnych. Wyjaśnione w niej m.in. jest to, że legalne w Polsce są groby murowane, których przeznaczeniem jest pochowaniem więcej niż jednej osoby. Jeśli więc rodzina zdecyduje się na zbudowanie takiego nagrobka, jest to możliwe i dozwolone przez prawo. Ponadto warto wiedzieć, że prawo do dysponowania grobem mają najbliżsi członkowie rodziny osób w nim pochowanych.Ile kosztuje grobowiec rodzinny?
Od czego zależy cena?
Grobowce rodzinne mogą mieć różne ceny, które zależą od kilku czynników. Istotny jest tutaj wybrany projekt – jego rozmiary, złożoność elementów oraz materiał, z którego zostanie wykonany. Oprócz budowy samego nagrobka należy doliczyć także zagospodarowanie terenu wokół pomnika – tak, aby wszystko tworzyło spójną całość. Warto pamiętać, że z oczywistych względów (rozmiaru i złożoności projektu) ceny grobowców rodzinnych są wyższe niż pojedynczych nagrobków. Z drugiej jednak strony jest to jednorazowy wydatek dla całej rodziny. Rozdzielając koszty na kilku członków, którzy są w nich pochowani, ceny mogą okazać się porównywalne do wykonania pojedynczych nagrobków.
Grobowce rodzinne z granitu
Ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne, na tutejszych cmentarzach najlepiej sprawdzają się groby wykonane z granitu.
Materiał ten ma również przystępną cenę. Jednocześnie taki nagrobek jest łatwy w utrzymaniu.
Grobowce rodzinne mogą mieć różne kształty i wzory. Każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się spośród otaczających go nagrobków.
Nagrobki podwójne przeznaczone są głównie dla rodzin. Zazwyczaj w takim grobie spoczywają rodzice. Nierzadko ich dzieci również chcą spocząć z rodzicami we wspólnej mogile po swojej śmierci. Krewni coraz częściej decydują się właśnie na taką formę pomnika. Nagrobek podwójny przykrywa mogiłę, w której dwie trumny leżą obok siebie. W grobie mogą się znajdować też cztery trumny w dwóch rzędach. Nagrobek podwójny może również skrywać urny – wszystko tak naprawdę zależy od klienta.
Cięcie bloków granitowych.
KAREN Kamieniarstwo przedstawia proces cięcia bloków granitowych za pomocą traka linowego.
Do precyzyjnego cięcia Granitu używamy Traku Lionowego.
Trak linowy z pojedynczą liną diamentową jest przystosowany do dzielenia bloków kamiennych i przecinania ich na płyty. Dzięki zastosowaniu płynnej regulacji prędkości liny diamentowej maszyna może ciąć zarówno granit, marmur i pozostałe gatunki kamienia.
Sztywna i stabilna konstrukcja traka linowego składa się z dwóch wzmacnianych kolumn słupowych połączonych stalowymi belkami.
Na kolumnach zamontowane są po dwa koła linowe o średnicy 1100 mm każde. Podnoszenie i opuszczanie kół linowych jest realizowane przez silnik elektryczny napędzający śruby trapezowe umieszczone w środku słupów – co eliminuje powstawanie luzów i błędów wymiarowych
Lina diamentowa napędzana jest poprzez przekładnie pasową z silnika elektrycznego, w którym prędkość obrotowa jest regulowana przemiennikiem częstotliwości. Maszyna wyposażona jest w pneumatyczny system naprężania liny o regulowanej sile naciągu.
Regulowanie i zadawanie parametrów pracy traka linowego odbywa się z tablicy sterowniczej. Zadawane wielkości, prędkość cięcia i opadu liny diamentowej, grubość i ilość ciętych płyt można odczytywać na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.
W skład wyposażenia traka linowego wchodzi samojezdny wózek napędzany poprzez motoreduktor służący do przemieszczania bloku kamiennego.
Strona : https://www.karen-kamieniarstwo.pl
Nagrobki Rodzinne - galeria