GRANIT - rodzaje, kolory, właściwości.
Bez wątpienia granit jest jednym z najbardziej znanych kamieni na świecie. Jest skałą twardą, odporną na wszelkie czynniki atmosferyczne i w pełni ukształtowaną przez naturę.
W związku z tym, granit to najpowszechniejsza skała magmowa z dodatkiem czystego kryształu jakim jest kwarc. Dlatego też, kamień ten posiada strukturę jawnokrystaliczną, najczęściej średniokrystaliczną, rzadziej grubokrystaliczną lub drobnokrystaliczną. Występuje w wielu różnych, niepowtarzalnych barwach, tj. białej, kremowej, jasnoszarej czy różowawej. Nie mniej jednak granit można również spotkać w kolorach żółtych, zielonawych, różowoczerwonych czy po prostu czerwonych.
Czym jest Granit?
Granit jest skałą magmową, czyli jak sama nazwa wskazuje, powstaje z magmy w głębokich warstwach ziemi. Magma stygnie tam powoli w wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury. W ten sposób tworzą się skały głębinowe w postaci granitu. Długi proces tworzenia się tych skał powoduje, że mają one budowę jawnokrystaliczną. Dla porównania, skały powstające w wyniku wydostania się magmy na powierzchnię i jej szybkiego zastygnięcia mają budowę skrytokrystaliczną. Zatem swój wygląd granit zawdzięcza właśnie powolnemu krystalizowaniu się poszczególnych minerałów.
Skład granitu
Granit nie składa się z jednego minerału. Podstawowym budulcem granitu jest m.in. kwarc. W zależności od rodzaju granitu zawiera on od 20 do 60% tego minerału w swoim składzie. Kolejnym składnikiem są skalenie, które mogą stanowi nawet 80% granitu. O charakterze skały decyduje ilość krzemionki zawarta w magmie, z której powstała skała. Granit z uwagi na zawartą ilość krzemionki jest skałą magmową głębinową kwaśną.
Jak wygląda granit?
Wygląd granitu jest dosyć charakterystyczny i w stosunku np. do marmuru mniej zróżnicowany. Ma on chropowatą powierzchnię, a wszystkie kryształy są widoczne w skale. W zależności od rodzaju granitu, z jakim ma się do czynienia może mieć on strukturę grubo-, średnio- lub drobnokrystaliczną. Granity mają różne kolory, które często uwarunkowane są składem chemicznym magmy, z której powstały. Najczęściej spotykane są granity w odcieniach szarości. Niektóre z nich mają ciemną barwę, która może przypominać nawet czerń. Inne spotykane odcienie granitu to róż, przełamana biel, zieleń oraz błękit.
Rodzaje Granitu
Cięcie bloków granitowych.
KAREN Kamieniarstwo przedstawia proces cięcia bloków granitowych za pomocą traka linowego.
Do precyzyjnego cięcia Granitu używamy Traku Lionowego.
Trak linowy z pojedynczą liną diamentową jest przystosowany do dzielenia bloków kamiennych i przecinania ich na płyty. Dzięki zastosowaniu płynnej regulacji prędkości liny diamentowej maszyna może ciąć zarówno granit, marmur i pozostałe gatunki kamienia.
Sztywna i stabilna konstrukcja traka linowego składa się z dwóch wzmacnianych kolumn słupowych połączonych stalowymi belkami.
Na kolumnach zamontowane są po dwa koła linowe o średnicy 1100 mm każde. Podnoszenie i opuszczanie kół linowych jest realizowane przez silnik elektryczny napędzający śruby trapezowe umieszczone w środku słupów – co eliminuje powstawanie luzów i błędów wymiarowych
Lina diamentowa napędzana jest poprzez przekładnie pasową z silnika elektrycznego, w którym prędkość obrotowa jest regulowana przemiennikiem częstotliwości. Maszyna wyposażona jest w pneumatyczny system naprężania liny o regulowanej sile naciągu.
Regulowanie i zadawanie parametrów pracy traka linowego odbywa się z tablicy sterowniczej. Zadawane wielkości, prędkość cięcia i opadu liny diamentowej, grubość i ilość ciętych płyt można odczytywać na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.
W skład wyposażenia traka linowego wchodzi samojezdny wózek napędzany poprzez motoreduktor służący do przemieszczania bloku kamiennego.
Strona : https://www.karen-kamieniarstwo.pl