Liternictwo

Kucie Ręczne liter

Jedną z najbardziej tradycyjnych metod wykonywania liternictwa nagrobkowego jest kucie.

Metoda wykuwania w twardych materiałach znana była już w latach 900 p.n.e. Ludzie od lat upamiętniali nazwiska swoich bliskich.

Jenak wraz z przyjściem nowoczesnych technologii w dzisiejszych czasach wykuwanie liter za pomocą dłut nie zaginęło.

Nadal pozostaje w użytku. Obok dłut rozwinęły się inne technologie jak piaskowanie przy pomocy sprężonego powietrza z piaskiem, czy frezowanie za pomocą maszyn sterowanych numerycznie.

Samo liternictwo wymaga większej wiedzy z tym zakresie. Przestrzeganie zasad kaligrafii, odstępów między wierszami, czy samo rozmieszczenie liter na tablicy wymaga od liternika szerokiej wyobraźni oraz skrupulatności podczas pracy. Doświadczeni liternicy tworzą własne czcionki, które są wykuwane głęboko do stożka — tak, aby z charakterystycznymi wykończeniami liter tzw. reliefy, wypukłe inskrypcje czy ornamenty — były trudne do odzwierciedlenia przez innych kamieniarzy.

Samo wykuwanie liter następuje po na trasowaniu kształtów liter na tablicy za pomocą linijki technicznej lub przyklejeniu wcześniej przygotowanej folii wyciętej na ploterze. Dłuta do takiego wykonywania posiadają końcówki z płytką widiową tak, aby dokładnie i bez najmniejszego uszczerbku poleru na tablicy wykonać głębokie kucie w kamieniu.

Dawniej do wykucia liter używano wyłącznie młotka ręcznego. Dzisiaj tradycyjny młotek zastępują młotki pneumatyczne, chociaż w niektórych sytuacjach tradycyjne rozwiązanie jest niezastąpione.

Atutem tej metody jest to, że można ją wykorzystywać w każdym miejscu i na dowolnym rodzaju kamienia. Wykonanie takie jest najbardziej atrakcyjne w swoim wyglądzie oraz jedną z droższych wykonań i wymaga większego doświadczenia od wykonującego.

Film pokazujący Ręczne Kucie Liter wykonywane przez Zakład Kamieniarski Szczecin KAREN Kamieniarstwo

Piaskowanie liter tzw. liternictwo piaskowane

Tę metodę można wykorzystać na każdym kamieniu, lecz wyłącznie na kamieniu polerowanym. Niekiedy można również wykonać na kamieniu gładkim lub szorstkim, lecz w dużej mierze zależy to od rodzaju użytej foli.

Wykonując liternictwo piaskowane, musimy zacząć od przygotowania szablonu liter na komputerze z uwzględnieniem wielkości liter dopasowanej do wielkości tablicy.

Po przygotowaniu liter w programie,  które będą zapisane wektorowo, wycinamy na specjalnej folii do piaskowania na ploterze tnącym.

Tak przygotowaną folię nanosimy na tablicę, przyklejając ją tak aby usunąć spod niej powietrze, co może przyczynić się do jej uszkodzenia oraz uszkodzenia samej tablicy granitowej podczas piaskowania. Samych folii jest też dużo na rynku.

Należy pamiętać, że kamień jest materiałem twardym i aby odpowiednio głęboko wypiaskować literę, trzeba używać grubej folii pomiędzy 3 a 4 mm , po to, aby nie przebić jej ciśnieniem powietrza z piaskiem. Rodzaj folii ma też istotne znaczenie, nawet pory roku. Również odpowiednia frakcja i rodzaj piasku używany do piaskowania. W większości używany jest korund dla liternictwa w kamieniu, ponieważ jest trwały, ostry i w szybki sposób można wykonać litery, lecz nie wszystkie maszyny są do tego rodzaju piasku dostosowane.

Bardzo często się zdarza, że dysze, szczotki i osłony szybko się zużywają ,co znacząco wpływa na koszt wykonania liter. Sprawdzonym zamiennikiem piasku korundowego jest piasek kwarcowy, który jest również twardym piaskiem, lecz mniej agresywnym dla akcesoriów piaskarki.

Film pokazujący Piaskowanie Liter wykonywane przez Zakład Kamieniarski Szczecin KAREN Kamieniarstwo

Jesteś zainteresowany wykonaniem nagrobka/pracy kamieniarskiej przez naszą firmę?
Skontaktuj się z nami już dziś!
tel. +48 91 485 61 51
tel. kom. +48 692 497 949
Szczecin, ul. Ku Słońcu 16
E-mail: biuro@karen-kamieniarstwo.pl