Nasze Usługi

Nagrobki pojedyncze

 

Oferujemy nagrobki pojedyncze w standardzie podstawy 80 x 180 cm lub  90 x 90 cm.

Są to pomniki przeznaczone pod pojedyncze miejsce na cmentarzu z tym, że nie ma znaczenie czy grób jest 1-osobowy czy głębinowy.

Wykonujemy głównie projekty nowoczesne, minimalistyczne, ale również w stylu nawiązujących do wzornictwa z ubiegłego wieku.

Nie narzucamy naszych projektów, istnieje możliwość realizacji Państwa pomysłu.


Istnieje także możliwość wykonania konkretnego modelu w zupełnie innych wymiarach.

Nagrobki Rodzinne

 

Nagrobki rodzinne to większe odpowiedniki nagrobków pojedynczych.

Tak samo i te wykonujemy z granitu, który jest materiałem solidny i odpornym na czynniki zewnętrzne. Dysponujemy wieloma wzorami, z których z pewnością któryś się Państwu spodoba.

Możemy także na indywidualne zamówienie wykonać nagrobek z innych dostępnych kolorów granitu. Jesteśmy gotowi sprostać nawet największym oczekiwaniom jeśli chodzi o pomniki.

 

Nagrobki Urnowe

 

Nagrobki urnowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce ponieważ więcej osób decyduje się na kremację.

W jakich miejscach mogą oni następnie być pochowani? Otóż prochy w urnach umieszcza się zwykle w specjalnych niszach ściennych w kolumbariach.

Nie pozostawiają one jednak zbyt dużo przestrzeni na dekoracje oraz częściowo zawężają możliwości upamiętnienia osoby zmarłej na niektóre, często praktykowane w Polsce, sposoby (np. posadzenie kwiatów w okolicy). Istnieje jednak pewna alternatywa dla wspomnianych kolumbariów.

Stanowią ją nagrobki urnowe. Charakteryzują się one tym, że zachowują w dużym stopniu kształt typowego grobu, w którym składa się ciało, przeznaczone są jednak na urny.

 

Kucie ręczne

 

Jedną z najbardziej tradycyjnych metod wykonywania liternictwa nagrobkowego jest kucie.

Metoda wykuwania w twardych materiałach znana była już w latach 900 p.n.e. Ludzie od lat upamiętniali nazwiska swoich bliskich.

Jenak wraz z przyjściem nowoczesnych technologii w dzisiejszych czasach wykuwanie liter za pomocą dłut nie zaginęło.

Nadal pozostaje w użytku. Obok dłut rozwinęły się inne technologie jak piaskowanie przy pomocy sprężonego powietrza z piaskiem, czy frezowanie za pomocą maszyn sterowanych numerycznie.

 

Piaskowanie liter

 

Piaskowanie liter tzw. liternictwo piaskowane

Tę metodę można wykorzystać na każdym kamieniu, lecz wyłącznie na kamieniu polerowanym. Niekiedy można również wykonać na kamieniu gładkim lub szorstkim, lecz w dużej mierze zależy to od rodzaju użytej foli.

Wykonując liternictwo piaskowane, musimy zacząć od przygotowania szablonu liter na komputerze z uwzględnieniem wielkości liter dopasowanej do wielkości tablicy.

Po przygotowaniu liter w programie,  które będą zapisane wektorowo, wycinamy na specjalnej folii do piaskowania na ploterze tnącym.

Tak przygotowaną folię nanosimy na tablicę, przyklejając ją tak aby usunąć spod niej powietrze, co może przyczynić się do jej uszkodzenia oraz uszkodzenia samej tablicy granitowej podczas piaskowania. Samych folii jest też dużo na rynku.

Należy pamiętać, że kamień jest materiałem twardym i aby odpowiednio głęboko wypiaskować literę, trzeba używać grubej folii pomiędzy 3 a 4 mm , po to, aby nie przebić jej ciśnieniem powietrza z piaskiem. Rodzaj folii ma też istotne znaczenie, nawet pory roku. Również odpowiednia frakcja i rodzaj piasku używany do piaskowania. W większości używany jest korund dla liternictwa w kamieniu, ponieważ jest trwały, ostry i w szybki sposób można wykonać litery, lecz nie wszystkie maszyny są do tego rodzaju piasku dostosowane.

Bardzo często się zdarza, że dysze, szczotki i osłony szybko się zużywają ,co znacząco wpływa na koszt wykonania liter. Sprawdzonym zamiennikiem piasku korundowego jest piasek kwarcowy, który jest również twardym piaskiem, lecz mniej agresywnym dla akcesoriów piaskarki.

 

Cięcie płyt Granitowych

 

Firma KAREN to zakład o wieloletnim doświadczeniu w branży kamieniarskiej. Działamy na rynku szczecińskim jak i w województwie.

Oferujemy dodatkowe usługi w postaci cięcia i polerowania płyt granitowych.

 

Proces obróbki kamienia zaczynamy od cięcia bloków na płyty surowe o dowolnej szerokości i grubości od 2 cm do 6 cm ale też grubszych – w zależności od potrzeb.

 

Jesteś zainteresowany wykonaniem nagrobka/pracy kamieniarskiej przez naszą firmę?
Skontaktuj się z nami już dziś!
tel. +48 91 485 61 51
tel. kom. +48 692 497 949
Szczecin, ul. Ku Słońcu 16
E-mail: biuro@karen-kamieniarstwo.pl

Galegia wykonanych nagrobków

Poniżej prezentujemy wykonane przez KAREN – Kamieniarstwo Nagrobki

« z 6 »